Twoje uwagi
DO GÓRY
O nas
Redakcja
Kontakt

adaptacje&sensacje

Antoni Kaja | 04 lutego 2015

erotyczna inwazja xxi wieku

„Wygląda na to, że dziś nic, tylko przemoc w kinie i seks w telewizji” – takiego podsumowania obecnych czasów dokonują w początkowej piosence bohaterowie Głowy rodziny, animowanego serialu Setha MacFarlane’a. Zdecydowanie coś w tym jest. Telewizyjne hity, zdobywcy nagród i nominowani do nich, filmy oraz seriale budzące emocje stanowią często dowód na to, że aspekt erotyczny stał się poniekąd wymogiem, gwarantem powodzenia. Bez seksu nie ma sukcesu, można by rzec.

Antoni Kaja | 05 września 2014

kto mitem wojuje...

Nie da się ukryć, że świat ludzkich wierzeń zadziwia złożonością i zróżnicowaniem. Zachwyca odmiennością ujęć tych samych zagadnień (chociażby kosmogonii), bogactwem detali – słowem: imponującą inwencją umysłów ze wszystkich stron świata. Opowieści o egzotycznych bogach, fantastycznych istotach, wojnach, a także bohaterskich czynach elektryzowały moją wyobraźnię od najmłodszych lat. Ten niesamowity zdrój pomysłów aż prosi się, żeby z niego czerpać. Jeśli już kultura ma wciąż przetwarzać te same motywy, niech chociaż sięga do nieco zapomnianego, za to jakże wiekowego materiału. Potencjał jest przeogromny. Rzecz w tym, że twórcy rzadko kiedy potrafią z niego odpowiednio skorzystać, a w środowisku filmowym (i nie tylko) ciężko o umiar, jeśli chodzi o eksploatację już sprawdzonego źródła.

Antoni Kaja | 08 sierpnia 2014

dzieje planety małp

Pięć starych filmów (z których pierwszy zyskał sobie status kultowego), dwa seriale (w tym jeden animowany), kiepski remake, a potem udane ożywienie serii oraz jeszcze lepsza kontynuacja – oto w wielkim skrócie historia Planety Małp, a wszystko stało się za sprawą jednej małej książki o takim właśnie tytule. I nic nie wskazuje na to, żeby dobra passa tej opowieści o ewolucyjnej dominacji małp człekokształtnych nad ludźmi miała prędko dobiec końca.

Antoni Kaja | 18 czerwca 2014

rzut oka za kurtynę kłamstw

W świecie ludzi sukcesu oraz ludzi wpływowych panują kłamstwa i półprawdy. Kryją się one za niemal każdą fortuną; możni mają trupy w szafach. Sprawiedliwość i uczciwość od dawna już nie są na czasie, a oszuści podbijają rynek kronikami własnych malwersacji. Zapanowała globalna moda na ujawnianie mechanizmów niegodziwości, jednak – paradoksalnie – jej moc bynajmniej nie zmalała. Ale cóż z tego, skoro telewizja i kino mają do dyspozycji materiał najlepszy z możliwych, bo w znacznej mierze autentyczny.

Antoni Kaja | 04 listopada 2013

nie trać głowy!

Halloween – w Polsce niemal nieobecne ze względu na silny związek naszego narodu z religią chrześcijańską, natomiast w Ameryce świętowane regularnie i z pompą. Mieszkańcom Stanów Zjednoczonych stanowczo nie można odmówić w tej kwestii oryginalności: tradycja zbierania cukierków przez dzieci w wymyślnych kostiumach zadomowiła się tam na dobre, a zróżnicowanie inspiracji do przebrań jest imponujące. Oczywiście ostatnimi czasy mamy do czynienia z rosnącym zamiłowaniem do tandety (strój pielęgniarki zombie), ale początki były intrygujące...

Antoni Kaja | 09 września 2013

absurd oponą się toczy

W dzisiejszych czasach szczególnie cenione są konkretne, uporządkowane i przemyślane działania. Postępowanie w myśl schematycznych zasad teoretycznie pozwala osiągnąć sukces także w sztuce – widzowie i czytelnicy lubią, kiedy fabuła jest logiczna i kiedy poszczególne elementy tworzą jedną, kojąco składną całość.  Bywa jednak i tak, że chaos bardziej pociąga odbiorców. Staje się on wtedy nieporządkiem kontrolowanym, a tym samym daje się ubrać w nową formę, dotąd nieznaną.

Antoni Kaja | 08 sierpnia 2013

maestro dahl

Brytyjski mistrz literatury dziecięcej. Czaruje świat opowieściami, w których kryje się prawdziwa magia. Pisze utwory odznaczające się specyficznym humorem i nieodpartym urokiem… Może jeszcze nie słyszeliście o wielkim Roaldzie Dahlu, ale niemal na pewno widzieliście ekranizację któregoś z jego dzieł.

Antoni Kaja | 04 lipca 2013

liga niezwykłych bohaterów

Narodzili się na kartach dawnych amerykańskich komiksów i z czasem osiągnęli status postaci kultowych. Są bohaterami niezliczonych rzeszy opowieści – zarówno autonomicznych, jak i crossoverów. Wciąż powstają nowe odsłony ich awanturniczych dziejów. Wciąż ratują świat. Superbohaterowie. Niby ludzie, ale nie do końca (a przynajmniej kiedyś tak było). O kim mowa? Mowa o Supermanie, Kapitanie Ameryce, Spidermanie, Batmanie i spółce.

Antoni Kaja | 24 czerwca 2013

morderca też człowiek

O tempora! O mores! – powiedzą wrażliwcy. Cóż to za czasy, że zachęca się ludzi do oglądania dewiantów i pokazuje się ich w takim świetle, że można im nawet współczuć?

Antoni Kaja | 20 maja 2013

moda na crichtona

Do kin wrócił właśnie „Park jurajski” z 1993 roku, tym razem w technologii 3D. To oczekiwana przystawka przed zbliżającym się (już od dość długiego czasu) daniem głównym – czwartą częścią popularnego cyklu o archipelagu wysp zamieszkanych przez krwiożercze dinozaury. Całkiem możliwe, że zagubieni w mnogości filmów widzowie zapomnieli o jednym – otóż przed słynnym obrazem Stevena Spielberga było coś jeszcze...

Antoni Kaja | 15 kwietnia 2013

grę o tron czas zacząć!

Winter is coming! Co zabawne – wiosną. O czym mowa? O wielkim fenomenie HBO: kolejnym (już trzecim) sezonie „Gry o tron”. Jest to kolejna z serialowych adaptacji cykli powieści, a jednak ewidentnie się wśród nich wyróżnia. Czym dokładnie? Mówiąc wprost – rozmachem!