Twoje uwagi
DO GÓRY
O nas
Redakcja
Kontakt

film

Antoni Kaja | 11 marca 2015

externi stellari. część pierwsza

Obcy są wśród nas, a prawda jest gdzieś tam. UFO, Roswell, Strefa 51 – każdy z nas przynajmniej parę razy w życiu zetknął się z tymi pojęciami i mniej więcej wie, co znaczą. Podobnie jak kręgi w zbożu czy faceci w czerni. Ale to w Stanach Zjednoczonych motywy te cieszą się niezmiennie największą popularnością, są silnie zakorzenione w amerykańskiej kulturze. Nadal znalazłoby się sporo łowców sensacji, domorosłych ufologów ogarniętych obsesją poszukiwania śladów obcych cywilizacji i snujących szalone teorie spiskowe.

Paweł Gładysz | 04 marca 2015

kino należy do ludzi

Każdy zgodzi się, że rekordowa liczba nominacji dla polskich artystów – Pawła Pawlikowskiego (reżyseria), Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego (zdjęcia) za Idę, Anety Kopacz za Joannę, Tomasza Śliwińskiego i Macieja Ślesickiego za Naszą klątwę oraz Anny Biedrzyckiej-Shepard za ponad 2000 ręcznie wykonanych strojów użytych w superprodukcji Czarownica (wartych w sumie 200 milionów dolarów!) – sama w sobie jest już nobilitacją.

Katarzyna Osior, Magdalena Pawłowska | 27 lutego 2015

połowa twarzy greya

O tym filmie przeczytacie wszędzie: na portalach (pop)kulturalnych, w czasopismach opinii, w postach znajomych na Facebooku, w wypowiedziach psychologów, feministek i kur domowych. Pięćdziesiąt twarzy Greya można obśmiewać, przeklinać i mieszać z błotem, ale trzeba przyznać, że to fenomen na ogromną skalę – zarówno seria książek, jak i film obecny w kinach od Walentynek. Nie mogłyśmy obok takiej osobliwości przejść obojętnie, stąd połowa twarzy Greya, czyli 25 naszych luźnych refleksji, specjalnie dla Was.

Antoni Kaja | 18 lutego 2015

nalewka z miłości

Słodkie plus kwaskowate, owoce plus cukier, do tego spirytus – oto recepta na dobrą nalewkę. Dwa składniki, które uzupełniają się mimo bezpośrednich opozycji, a zmieszane ze sobą mogą dać niespodziewanie dobry rezultat. Zanurzone w nieprzyjaznym środowisku procentów, fermentujące (czy też dojrzewające), bo każdy istotny proces wymaga przecież czasu. Czy wciąż mówię o przygotowywaniu alkoholu? Nie, mówię o miłości.

Antoni Kaja | 04 lutego 2015

erotyczna inwazja xxi wieku

„Wygląda na to, że dziś nic, tylko przemoc w kinie i seks w telewizji” – takiego podsumowania obecnych czasów dokonują w początkowej piosence bohaterowie Głowy rodziny, animowanego serialu Setha MacFarlane’a. Zdecydowanie coś w tym jest. Telewizyjne hity, zdobywcy nagród i nominowani do nich, filmy oraz seriale budzące emocje stanowią często dowód na to, że aspekt erotyczny stał się poniekąd wymogiem, gwarantem powodzenia. Bez seksu nie ma sukcesu, można by rzec.

Magdalena Pawłowska | 25 stycznia 2015

Jak superbohaterski blockbuster zmienić w artystyczny geniusz

W ubiegły piątek swoją polską premierę miał film Alejandra Iñárritu Birdman. Za niespełna miesiąc walczyć on będzie o dziewięć oscarowych statuetek (w tym za najlepszy film), a już teraz czeka na Wasze nominacje do nagród za najznakomitszy obraz, jaki ostatnio widzieliście – i ma spore szanse wygrać w niejednej kategorii.

Magdalena Pawłowska | 22 grudnia 2014

film i film - romans narcystyczny

Nareszcie nadszedł ten uroczysty moment, w którym Szanowni Czytelnicy oraz autorka niniejszych słów podejmą wspólną refleksję nad tematem zawartym w ostatnim już rozdziale cyklu Dziesięć Kochanek Filmu. Będzie to część wyjątkowa nie tylko ze względu na funkcję epilogową oraz – standardowo – gloryfikację kolejnej Muzy, lecz także dzięki elementom autotematyzmu i podejściu do tematyki ponad podziałami.

Antoni Kaja | 19 listopada 2014

Mortui reveni

Ewolucja motywu żywych trupów jest jednym ze szczególnie fascynujących (a przy tym w dużej mierze niepojętych) procesów, które zachodzą w kulturze. Różnice między konceptem źródłowym a obecnym produktem są na tyle znaczące, że naprawdę warto przyjrzeć się temu zjawisku nieco bliżej.

Magdalena Pawłowska | 17 listopada 2014

jak kosmiczną wyprawę zmienić w nerdowski orgazm

Pora na recenzję pod patronatem Uranii perfekcyjnie zeszła się z czasem, w którym w kinach króluje hit science fiction Interstellar. Temat tego artykułu nie mógł zatem być inny – Christopher Nolan nie pozostawił mi wyboru.

Magdalena Pawłowska | 23 października 2014

science fiction i film - romans nie z tego świata

Urania, jako dziewiąta z cór Dzeusa, ostatnia starogrecka Muza, wciąż dostarcza nam sporej frajdy. Grubo ponad dwadzieścia wieków temu opiekowała się wszystkimi amatorami astronomii i geometrii, dzisiaj zaś pod swe opiekuńcze ramiona wzięła… geeków, nerdów i całą resztę zafascynowaną gatunkiem science fiction.

Magdalena Pawłowska | 29 września 2014

Jak kręcenie tyłkiem zmienić w ostateczną rozrywkę dla kobiet

Gdy nadszedł czas pisania tanecznej recenzji ku chwale Terpsychory, opadły mnie wątpliwości poniekąd natury moralnej: być profesjonalistką czy pozwolić sobie na luzacki wybryk. Udało mi się chyba przecież dobitnie zaznaczyć w poprzednim tekście, że nie po drodze mi z ósmą Muzą, taniec to nie mój żywioł, a co za tym idzie, filmy o tańcu nie są na mojej liście kinomaniaka priorytetem. Jako że brak obecnie w kinach premier z pląsami w roli głównej, byłam zmuszona wybrać jakiś starszy film i nadrobić zaległości. Jako pierwsza przyszła mi na myśl Pina – wtedy jednak musiałabym pisać na poważnie o poważnym filmie, opowiadającym o poważnej artystce i jej poważnych dokonaniach. Na szczęście moja uwaga została przypadkiem skierowana w zupełnie inną stronę…

Paweł Gładysz, Antoni Kaja | 21 września 2014

39. festiwal filmowy w gdyni - podsumowanie

Mamy stale oko na kulturę i bacznie śledzimy ważne wydarzenia kulturalne. Nasza redakcyjna ekipa zawitała tym razem na Festiwal Filmowy w Gdyni i dzisiaj dokona podsumowania tego wspaniałego święta polskiego kina!

Paweł Gładysz, Antoni Kaja | 21 września 2014

39. festiwal filmowy w gdyni - dzień szósty

Mamy stale oko na kulturę i bacznie śledzimy ważne wydarzenia kulturalne. Nasza redakcyjna ekipa zawitała tym razem na Festiwal Filmowy w Gdyni i codziennie będzie raczyła Was relacjami z tego wspaniałego święta kina!

Ostatni dzień Festiwalu, ostatnie seanse, ale słowa naszych reporterów bynajmniej nie ostatnie! Zanim podsumujemy wszystkie gdyńskie wydarzenia, pochylmy się jeszcze nad filmowymi propozycjami dnia szóstego.

Paweł Gładysz, Antoni Kaja | 20 września 2014

39. festiwal filmowy w gdyni - dzień piąty

Mamy stale oko na kulturę i bacznie śledzimy ważne wydarzenia kulturalne. Nasza redakcyjna ekipa zawitała tym razem na Festiwal Filmowy w Gdyni i codziennie będzie raczyła Was relacjami z tego wspaniałego święta kina!

Dzień piąty obfitował we wrażenia filmowe - Paweł i Antoni obejrzeli aż cztery konkursowe filmy. Poniżej opowiadają, czy było warto.

Paweł Gładysz, Antoni Kaja | 19 września 2014

39. festiwal filmowy w gdyni - dzień czwarty

Mamy stale oko na kulturę i bacznie śledzimy ważne wydarzenia kulturalne. Nasza redakcyjna ekipa zawitała tym razem na Festiwal Filmowy w Gdyni i codziennie będzie raczyła Was relacjami z tego wspaniałego święta kina!

Dzień czwarty, filmy - dwa. Reporterów również niezmiennie dwóch. Paweł i Antoni nie ustają w rozważaniach!

Paweł Gładysz, Antoni Kaja | 18 września 2014

39. festiwal filmowy w gdyni - dzień trzeci

Mamy stale oko na kulturę i bacznie śledzimy ważne wydarzenia kulturalne. Nasza redakcyjna ekipa zawitała tym razem na Festiwal Filmowy w Gdyni i codziennie będzie raczyła Was relacjami z tego wspaniałego święta kina!

Dzień trzeci przeszedł już wprawdzie do historii, ale emocje są ciągle żywe. A co je wzbudziło? Oto relacja.

Paweł Gładysz, Antoni Kaja | 17 września 2014

39. festiwal filmowy w gdyni - dzień drugi

Mamy stale oko na kulturę i bacznie śledzimy ważne wydarzenia kulturalne. Nasza redakcyjna ekipa zawitała tym razem na Festiwal Filmowy w Gdyni i codziennie będzie raczyła Was relacjami z tego wspaniałego święta kina!

Za Pawłem i Antonim seanse drugiego dnia Festiwalu. Jak było, co się działo, co się widziało?

Paweł Gładysz, Antoni Kaja, Katarzyna Osior (gościnnie) | 16 września 2014

39. festiwal filmowy w gdyni - dzień pierwszy

Mamy stale oko na kulturę i bacznie śledzimy ważne bieżące wydarzenia kulturalne. Nasza redakcyjna ekipa zawitała tym razem na Festiwal Filmowy w Gdyni i codziennie będzie raczyła Was relacjami z tego wspaniałego święta kina!

Dzisiaj Paweł, Antoni i Kasia opowiedzą o wrażeniach z dnia otwarcia.

Antoni Kaja | 15 września 2014

Vampyrus conventionalis

„W dawnych wiekach bywało, że po śmierci ciało nieboszczyka miast użyźniać cmentarną glebę, wstawało nocą z grobu, by nękać ludzi i wypijać z nich krew. Taki żywy trup nazywany upiorem, wampirem lub wąpierzem, choć miał z grubsza ludzkie kształty, był większy i silniejszy od każdego człowieka”.

Antoni Kaja | 05 września 2014

kto mitem wojuje...

Nie da się ukryć, że świat ludzkich wierzeń zadziwia złożonością i zróżnicowaniem. Zachwyca odmiennością ujęć tych samych zagadnień (chociażby kosmogonii), bogactwem detali – słowem: imponującą inwencją umysłów ze wszystkich stron świata. Opowieści o egzotycznych bogach, fantastycznych istotach, wojnach, a także bohaterskich czynach elektryzowały moją wyobraźnię od najmłodszych lat. Ten niesamowity zdrój pomysłów aż prosi się, żeby z niego czerpać. Jeśli już kultura ma wciąż przetwarzać te same motywy, niech chociaż sięga do nieco zapomnianego, za to jakże wiekowego materiału. Potencjał jest przeogromny. Rzecz w tym, że twórcy rzadko kiedy potrafią z niego odpowiednio skorzystać, a w środowisku filmowym (i nie tylko) ciężko o umiar, jeśli chodzi o eksploatację już sprawdzonego źródła.

Magdalena Pawłowska | 29 sierpnia 2014

film i taniec - romans dynamiczny

Taniec – dla mnie osobiście doświadczenie bardzo przykre, a zapewne jeszcze gorsze dla świadków moich nielicznych występów. Dla bardzo wielu jednak taniec to wolność, to sposób na wyrażanie siebie, pasja, bunt wobec wszelkich ograniczeń. Właśnie nad nimi czuwa Terpsychora – Muza opiekująca się wszystkimi, którzy bez poruszania ciałem w rytm muzyki nie wyobrażają sobie życia. Dzisiaj więc przede mną jako tanecznym laikiem stoi ciężkie zadanie przeniesienia siebie i czytelników do filmowego świata podrygów, pląsów, tańców i wygibasów...

Antoni Kaja | 08 sierpnia 2014

dzieje planety małp

Pięć starych filmów (z których pierwszy zyskał sobie status kultowego), dwa seriale (w tym jeden animowany), kiepski remake, a potem udane ożywienie serii oraz jeszcze lepsza kontynuacja – oto w wielkim skrócie historia Planety Małp, a wszystko stało się za sprawą jednej małej książki o takim właśnie tytule. I nic nie wskazuje na to, żeby dobra passa tej opowieści o ewolucyjnej dominacji małp człekokształtnych nad ludźmi miała prędko dobiec końca.

Magdalena Pawłowska | 18 lipca 2014

jak prawdziwą makabrę zamienić w komedię

Główną rolą komedii jest zapewnianie odbiorcom rozrywki, uciechy, radości. Ale w ramach tego gatunku powstają także całe grupy filmów i spektakli, których przekaz nie jest tak jednoznaczny. Dobrym tego przykładem jest czarna komedia, łącząca elementy humorystyczne z makabrycznymi.

Antoni Kaja | 14 lipca 2014

1001 zwariowanych wyspiarskich opowieści

Wielka Brytania to kraj, któremu zawdzięczamy legendy arturiańskie, Alicję w Krainie Czarów, Sherlocka Holmesa, Jamesa Bonda oraz Harry’ego Pottera. Po nim grasował Jaś Fasola, chodząca katastrofa, tam powstała grupa komików, znanych na całym świecie jako Latający Cyrk Monty Pythona, a w murach siedziby BBC narodził się kosmita o dwóch sercach i (na razie) dwunastu obliczach, który chyba jeszcze długo będzie przemierzać czas i przestrzeń w swoim statku w kształcie starej policyjnej budki telefonicznej.

Antoni Kaja | 18 czerwca 2014

rzut oka za kurtynę kłamstw

W świecie ludzi sukcesu oraz ludzi wpływowych panują kłamstwa i półprawdy. Kryją się one za niemal każdą fortuną; możni mają trupy w szafach. Sprawiedliwość i uczciwość od dawna już nie są na czasie, a oszuści podbijają rynek kronikami własnych malwersacji. Zapanowała globalna moda na ujawnianie mechanizmów niegodziwości, jednak – paradoksalnie – jej moc bynajmniej nie zmalała. Ale cóż z tego, skoro telewizja i kino mają do dyspozycji materiał najlepszy z możliwych, bo w znacznej mierze autentyczny.

Magdalena Pawłowska | 09 czerwca 2014

film i komedia - romans nie do końca poważny

Kilku bohaterkom cyklu Dziesięć kochanek Filmu opornie szło przenoszenie ich zainteresowań do świata filmu. Trzeba było się nieco pogimnastykować, aby z poezji lirycznej i gry na flecie zrobić muzykę, z poezji chóralnej i pantomimy – musical, a poezję epicką, retorykę i filozofię zespolić w literaturę. Jednak siódma z kolei siostra mieszkanek Olimpu, o słodko brzmiącym imieniu Talia, nie będzie sprawiać podobnych problemów. Otoczyła ona bowiem swą opieką komedię, która z antycznej tradycji teatralnej przeniosła się do sfery kinematografii i przeobraziła w jeden z najważniejszych gatunków filmowych.

Magdalena Pawłowska | 30 maja 2014

jak próbę teatralną zmienić w walkę płci

W 1870 roku Leopold von Sacher-Masoch (od jego nazwiska powstało słowo „masochizm”) napisał powieść z wątkami autobiograficznymi pt. Wenus w futrze. Powieść ta, jako obraz skomplikowanych relacji damsko-męskich, jest źródłem inspiracji dla wielu artystów z różnych dziedzin, między innymi dla zespołu Lou Reeda The Velvet Underground (mowa o Venus in Furs, piosence z ich debiutanckiej płyty), dla Guida Crepaxa – twórcy komiksów z pogranicza erotyki i pornografii, dla scenarzysty teatralnego Davida Ivesa (autora uwspółcześnionej wersji przeznaczonej na deski sceniczne) oraz dla Romana Polańskiego – naszego rodaka i wybitnego reżysera filmowego. To właśnie dzieło tego ostatniego będzie dziś obiektem naszego zainteresowania.

Paweł Gładysz | 31 marca 2014

oscarowi wyostrzył się dowcip

Ani ci zgromadzeni przed ekranami telewizorów, ani ci, którzy skąpani w blasku reflektorów i fleszy aparatów fotograficznych przechadzali się po czerwonym dywanie rozciągniętym przed Dolby Theatre w Los Angeles, nie spodziewali się, że wydarzenia oscarowego wieczoru 2 marca 2014 roku pobiją aż tyle rekordów: od najczęściej udostępnianego na Twitterze zdjęcia po liczbę widzów. Tak właśnie kończy się zapraszanie Ellen…

Magdalena Pawłowska | 03 lutego 2014

teatr i film - romans kazirodczy

Aktorstwo, reżyseria, scenariusz, kostiumy, scenografia, publiczność – są to aspekty wspólne dla filmu i teatru. Te dwie dziedziny sztuki są sobie bardzo bliskie, wiążą je wręcz siostrzane relacje. Twórcy filmowi  często jednak fantazjują na temat teatru, fantazjują o Polihymnii. Szósta już z kolei Muza w czasach antycznych patronowała pantomimie i poezji chóralnej, natomiast współcześnie zmieniła odrobinę swoje kwalifikacje i na potrzeby cyklu o Dziesięciu kochankach filmu występuje jako opiekunka teatru właśnie.

Magdalena Pawłowska | 23 stycznia 2014

Jak mieszankę fabuły i koncertu zmienić w wizytówkę zespołu

Istnieją na świecie zjawiska, wydarzenia, ludzie, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Niewątpliwie do tego kręgu należy Metallica. Nazwę zespołu zna każdy, prawie każdy mógłby zanucić Nothing Else Matters, zdecydowany numer jeden wśród ich piosenek, jeśli chodzi o popularność. Metallica to żywa legenda – nikt tego nie zakwestionuje. Ale czy takie miano niesie ze sobą powód do dumy, czy może jest przyczyną dodatkowych kłopotów? To już kwestia dyskusyjna.

Magdalena Pawłowska | 23 września 2013

musical i film - romans spektakularny

Po rozwinięciu tragedii greckiej i sztuki śpiewu w dialog, grę ruchem (w szczególności tańcem) oraz piosenkę otrzymamy proste skojarzenie Melpomeny z musicalem. Obecnie gatunek ten nie należy jednak do najpopularniejszych. Czyżby piąta w naszym zestawieniu Muza zaniedbała swoje obowiązki i pozwoliła podopiecznemu odejść w filmowy niebyt?

Antoni Kaja | 09 września 2013

absurd oponą się toczy

W dzisiejszych czasach szczególnie cenione są konkretne, uporządkowane i przemyślane działania. Postępowanie w myśl schematycznych zasad teoretycznie pozwala osiągnąć sukces także w sztuce – widzowie i czytelnicy lubią, kiedy fabuła jest logiczna i kiedy poszczególne elementy tworzą jedną, kojąco składną całość.  Bywa jednak i tak, że chaos bardziej pociąga odbiorców. Staje się on wtedy nieporządkiem kontrolowanym, a tym samym daje się ubrać w nową formę, dotąd nieznaną.

Antoni Kaja | 08 sierpnia 2013

maestro dahl

Brytyjski mistrz literatury dziecięcej. Czaruje świat opowieściami, w których kryje się prawdziwa magia. Pisze utwory odznaczające się specyficznym humorem i nieodpartym urokiem… Może jeszcze nie słyszeliście o wielkim Roaldzie Dahlu, ale niemal na pewno widzieliście ekranizację któregoś z jego dzieł.

Magdalena Pawłowska | 05 sierpnia 2013

jak koncertowe szaleństwo zmienić w filmową improwizację

Lato jest bezsprzecznie czasem słońca, plaży, odpoczynku i beztroski, ale nie można zapominać o tym, że to również gorący okres muzyczny ze względu na liczne koncerty i festiwale. Ponieważ dostarczają one wrażeń, które obfitują w mnóstwo dźwięków, kolorów, zapachów i innych szaleństw, pewna ekipa postanowiła przenieść je na ekran. Właściwie to dokonała czegoś większego – przeniosła studio filmowe na teren festiwalu!

Antoni Kaja | 04 lipca 2013

liga niezwykłych bohaterów

Narodzili się na kartach dawnych amerykańskich komiksów i z czasem osiągnęli status postaci kultowych. Są bohaterami niezliczonych rzeszy opowieści – zarówno autonomicznych, jak i crossoverów. Wciąż powstają nowe odsłony ich awanturniczych dziejów. Wciąż ratują świat. Superbohaterowie. Niby ludzie, ale nie do końca (a przynajmniej kiedyś tak było). O kim mowa? Mowa o Supermanie, Kapitanie Ameryce, Spidermanie, Batmanie i spółce.

Magdalena Pawłowska | 01 lipca 2013

muzyka i film - romans trafiający przez uszy do serca

Euterpe to jedna z Muz, która nie daje się łatwo wpisać w skonstruowany przeze mnie schemat. Nie można bowiem powiedzieć, że poezja liryczna i gra na flecie są modnymi dziś zajęciami, a jeśli nawet jest inaczej, to skala ich popularności na pewno nie przypomina starożytnego poziomu. Niegdyś otaczała je aura boskiej opieki, zagwarantowana właśnie przez Euterpe. Współcześnie to już raczej relikty przeszłości, istniejące albo w kulturze niekomercyjnej, albo jedynie w sferze teorii. Jednakże połączenie tych dwóch kategorii sztuki – gry na instrumencie oraz śpiewu (poezja antyczna to poezja meliczna, śpiewana przy akompaniamencie liry przez aoidów) daje nam dziedzinę wciąż obecną w naszym życiu, nieodłącznie związaną z codziennością, nieodłącznie związaną z filmem: muzykę.

Antoni Kaja | 24 czerwca 2013

morderca też człowiek

O tempora! O mores! – powiedzą wrażliwcy. Cóż to za czasy, że zachęca się ludzi do oglądania dewiantów i pokazuje się ich w takim świetle, że można im nawet współczuć?

Magdalena Pawłowska | 23 maja 2013

jak tragedię łóżkową zamienić w komedię miłosną

Hugh Laurie. Któż o tym Panu nie słyszał! Dla szerszej publiczności, nieprzywiązującej wagi do nazwisk aktorów wcielających się w ich ulubieńców, to po prostu doktor House. W rzeczywistości jednak jest on kimś więcej niż tylko gburowatym medykiem wymagającym nieustającej opieki lekarskiej. To wręcz człowiek renesansu o niezwykle barwnych zainteresowaniach, które przekładają się na wiele nietuzinkowych i bardzo zróżnicowanych inicjatyw.

Antoni Kaja | 20 maja 2013

moda na crichtona

Do kin wrócił właśnie „Park jurajski” z 1993 roku, tym razem w technologii 3D. To oczekiwana przystawka przed zbliżającym się (już od dość długiego czasu) daniem głównym – czwartą częścią popularnego cyklu o archipelagu wysp zamieszkanych przez krwiożercze dinozaury. Całkiem możliwe, że zagubieni w mnogości filmów widzowie zapomnieli o jednym – otóż przed słynnym obrazem Stevena Spielberga było coś jeszcze...

Antoni Kaja | 15 kwietnia 2013

grę o tron czas zacząć!

Winter is coming! Co zabawne – wiosną. O czym mowa? O wielkim fenomenie HBO: kolejnym (już trzecim) sezonie „Gry o tron”. Jest to kolejna z serialowych adaptacji cykli powieści, a jednak ewidentnie się wśród nich wyróżnia. Czym dokładnie? Mówiąc wprost – rozmachem!

Magdalena Pawłowska | 21 marca 2013

miłość i film - metaromans w historii kina

Ach, słodka Erato... W czasach, kiedy Grecy stanowili najmądrzejszy i najpotężniejszy naród na świecie, to ją wybrano na patronkę poezji miłosnej. Z pewnością była to zapracowana Muza! Przecież miłość, obok może dwóch czy trzech innych pomysłów, to najpopularniejszy temat, który przychodzi na myśl artystom od zarania sztuki. A kiedy głowy bardziej lub mniej uzdolnionych twórczo jednostek wypełnione są namiętnością, wszystko może się zdarzyć...

Magdalena Pawłowska | 20 marca 2013

jak historię wibratora zamienić w komedię romantyczną

Historia niejedno ma imię, szczególnie jeśli pomyślimy o filmach historycznych. Ich twórcy przenoszą nas w różne epoki: od ery kamienia łupanego po współczesność. Pomagają zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach ludzkości. Od czasu do czasu wybierają jednak temat, który nie ma szans zagościć na szkolnych lekcjach historii.

Magdalena Pawłowska | 20 marca 2013

historia i film - romans wszech czasów

Świat bez kłamstwa. Bezużyteczność wyobraźni i fantazji. Ludzie tylko prawdomówni. Literatura tylko historyczna. Filmy też tylko historyczne, i to bez epickiego rozmachu, bez wątków romansowych, bez barwnej scenografii i kostiumów. Zamiast tego wszystkiego – jeden jedyny mężczyzna, wykładający historię.

Magdalena Pawłowska | 20 marca 2013

jak słowo pisane zamienić w obraz filmowy - o "factotum" bukowskiego

Faktotum to określenie człowieka, który nie pogardzi żadną pracą i podejmie się każdego powierzonego mu zadania. Jest to również tytuł powieści Charlesa Bukowskiego oraz filmu zrealizowanego na jej podstawie. I właśnie ten film będzie w centrum naszego zainteresowania jako jeden z najlepszych przykładów związku kina z literaturą, ponieważ ukazuje go na wielu różnych płaszczyznach.

Magdalena Pawłowska | 20 marca 2013

literatura i film - romans rodem z powieści (niekoniecznie romantycznej)

Kaliope, Klio, Erato, Euterpe, Melpomene, Polihymnia, Talia, Terpsychora, Urania. Oto wdzięczne imiona jeszcze wdzięczniejszych muz greckich. Cóż te niewiasty wspólnego mają z filmem?