Twoje uwagi
DO GÓRY
O nas
Redakcja
Kontakt
Katarzyna Osior | 02 sierpnia 2014

temat miesiąca: bunt

Słońce, góry, morze. Jasno, ciepło, pogodnie. Radośnie, spokojnie. Sielsko, anielsko. Albo wręcz przeciwnie: ekscytująco, niespodziewanie, dynamicznie. Cudownie! Przeciwko czemu tu się buntować? Ha, a my kilka takich rzeczy w sierpniu znajdziemy!

Po pierwsze – bunt jako czyn zbrojny. Przeczytacie o tym, co nam tak naprawdę zostało z Powstania Warszawskiego. W jaki sposób dzisiaj widzimy ten bunt? Czy obrazu przypadkiem nie zaciera nam taśmowa produkcja powstańczych gadżetów?

Po drugie – bunt w popkulturze. Czy to wdzięczny motyw? W jaki sposób się go interpretuje, ujmuje, modyfikuje? Będą seriale, będą filmy, będą książki… Pełna różnorodność!

Po trzecie – bunt w sztuce. Jak się buntują artyści? Co to znaczy, że sztuka jest nośnikiem buntu? I jak wygląda bunt przeciwko sztuce? Przyjrzymy się rozmaitym wytworom sztuki audiowizualnej.

Po czwarte – bunt nasz powszedni. Pozastanawiamy się trochę nad tym, jak tu żyć dzisiaj na świecie i się (nie) buntować. Czy coś nas jeszcze łączy z buntem mas?

A prócz buntu – nasze stałe punkty programu: komiksowa „Kultura w dymkach” (tym razem w japońskiej odsłonie), literacka fantastyka (zagości u nas Ursula Le Guin), zjawy rodem z kulturnatywnego bestiariusza, filmowo-taneczna Muza i świeżutkie recenzje wybornych książek na lato!


Katarzyna Osior (ur. 1992 r.) – redaktor naczelna portalu Kulturnatywnie.pl, studentka filologii polskiej i kulturoznawstwa – wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością, wyznając zasadę, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wielbicielka prozy Brunona Schulza, piosenek Agnieszki Osieckiej i czekolady mlecznej. Pisze i czyta, bo wierzy w to, że na początku zawsze było, jest i będzie Słowo.
http://animowany.pl/wp-content/uploads/2013/01/bunt_maszyn.jpg