Twoje uwagi
DO GÓRY
O nas
Redakcja
Kontakt
Katarzyna Osior | 01 września 2014

temat miesiąca: fakty i mity

Fakt: «to, co zaszło lub zachodzi w rzeczywistości». Mit: «fałszywe mniemanie o kimś lub o czymś uznawane bez dowodu». Prawda – kłamstwo, plus – minus, dokonane – niedokonane, wiadome – niewiadome, pozytyw – negatyw. Opozycje są wyraźne, ale z pewnością nie muszą stać się obligatoryjne. We wrześniu postaramy się pokazać, jak fakty i mity po wielokroć przenikają się ze sobą.

Zaczniemy od nieco innej definicji mitów niż ta cytowana powyżej, mit to wszak również «opowieść o bogach, demonach, legendarnych bohaterach i nadnaturalnych wydarzeniach, będąca próbą wyjaśnienia odwiecznych zagadnień bytu, świata, życia i śmierci, dobra i zła oraz przeznaczenia człowieka». W takim właśnie nurcie zagadnieniu przyjrzy się Paweł Gładysz w swoim dobrym, charakterystycznym, refleksyjno-lustrzanym stylu.

Nie zabraknie również telewizyjnych, filmowych oraz literackich adaptacji mitów wszelakich, o które zadba Antoni Kaja. Pewnie już zauważyliście, że prawdopodobnie nie ma takiego dzieła popkultury, którego Antoni by nie znał, więc możemy się spodziewać bogactwa propozycji i obfitości analiz.

Muzycznie sprawę rozgryzą Michał Ciemniewski i Piotrek Wróblewski. Nasi badacze dźwięków odsłonią kontrowersyjne fakty (a może jeszcze bardziej zawikłają sprawę?) i obalą utrwalone mity (albo stworzą kolejne opowieści otoczone aurą tajemnicy?).

Co prócz faktów i mitów? Poczet wampirów ogólnoświatowych, kolejna część rozważań o Ursuli Le Guin, obszerny wyciąg z komiksu francusko-belgijskiego i moc recenzji najświeższych literackich perełek.

Niech kulturnatywny wrzesień stanie się faktem!


Definicje słownikowe pochodzą ze Słownika języka polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl).


Katarzyna Osior (ur. 1992 r.) – redaktor naczelna portalu Kulturnatywnie.pl, studentka filologii polskiej i kulturoznawstwa – wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością, wyznając zasadę, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wielbicielka prozy Brunona Schulza, piosenek Agnieszki Osieckiej i czekolady mlecznej. Pisze i czyta, bo wierzy w to, że na początku zawsze było, jest i będzie Słowo.
http://d.wiadomosci24.pl/g2/6b/62/58/55608_1200868071_3b96_p.jpeg