Twoje uwagi
DO GÓRY
O nas
Redakcja
Kontakt
Katarzyna Osior | 01 grudnia 2014

temat miesiąca: ponad podziałami

W grudniu chcemy być ponad podziałami, chociaż mocno zastanawiamy się, na ile to w ogóle możliwe – zwłaszcza w obliczu minionych wyborów samorządowych, podczas których aspekt budowania murów zamiast mostów po raz kolejny wybrzmiał aż nazbyt głośno. Nie musimy zresztą szukać przykładów w sferze polityki, wśród wydarzeń społeczno-kulturalnych odnajdziemy ich mnóstwo. Dostrzegamy je i poświęcimy im wiele uwagi w ciągu najbliższych dni, ale wolimy skupić się nie na „podziałach”, lecz na „byciu ponad”. Wiecie, w końcu (jak śpiewał pewien uroczy, czerwonowłosy, polski wokalista z charakterystyczną chrypką) „żadnych granic, żadnych flag”!
O czym zatem przeczytacie w grudniu? Na początku o książkach, które nie wprowadzają podziałów, za to pozwalają doskonale połączyć przyjemne z pożytecznym. Potem zaproponujemy Wam wycieczkę do świata Imaginacji i Inspiracji, w którym znajdziemy współczesnych popkulturowych Don Kichotów wiecznie walczących w samotności i wbrew wszystkiemu o to, co niemożliwe. Nie zabraknie muzyki, która wychodzi poza utarte ścieżki klasyfikacji i wskazuje nowe drogi obcowania z tym rodzajem sztukorozrywki/rozrywkosztuki. Przyjrzymy się również miastom i sprawdzimy, czy i w jaki sposób można miejskość widzieć w odłączeniu od podziałów różnej maści. Nie zabraknie też strasznych stworów rodem z Popkulturowego Bestiariusza, spojrzenia na świat zza komiksowych chmurek oraz romansu Filmu z kolejną Muzą. Czy pojawią się jakieś ponadpodziałowe podsumowania roku i noworoczne postanowienia? Tak, prawdopodobnie i na to nie zabraknie miejsca.

Keine grenzen zatem, a jeśli podział, to tylko złoty!


Katarzyna Osior (ur. 1992 r.) – redaktor naczelna portalu Kulturnatywnie.pl, studentka filologii polskiej i kulturoznawstwa – wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością, wyznając zasadę, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wielbicielka prozy Brunona Schulza, piosenek Agnieszki Osieckiej i czekolady mlecznej. Pisze i czyta, bo wierzy w to, że na początku zawsze było, jest i będzie Słowo.
sucharcodzienny.com.pl/wp-content/uploads/2014/05/2pc8R.jpg