Twoje uwagi
DO GÓRY
O nas
Redakcja
Kontakt

teatr

Barbara Górzyńska-Mulicka | 13 lutego 2014

od zera do arcydzieła

Pamiętacie bajkę „Pomysłowy Dobromir”? Tę, w której rudego chłopca podczas wymyślania nowych urządzeń uderza w głowę mała, żółta kuleczka, aby w końcu rozprysnąć się z błyskiem, gdy pojawia się odpowiednie rozwiązanie?

Barbara Górzyńska-Mulicka | 30 stycznia 2014

a może to było tak... początek drogi

Wszystko, co zdarza się w naszym życiu, jest efektem myśli – za ich pomocą kreujemy rzeczywistość. Myślimy zawsze i wszędzie oraz o wszystkim. Nie będę chyba wyjątkiem, jeśli przyznam się do tego, że wielokrotnie uciekam do świata fantazji i marzeń. Właśnie po to tu jestem – chcę zrealizować pewne swoje marzenie…

Piotr Majchrzak | 16 stycznia 2014

czekając na teatr narodowy

Miałem sen… Listopad, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, premiera studencka Do Damaszku. Spektakl się zaczyna. Trwa. Nagle – tumult! Zgiełk! Ktoś wrzasnął. „Wstyd!”, „Hańba!”, „Dość!”, „To jest teatr narodowy!”. Teatr wstaje. Teatr unosi się. Teatr żyje. Teatr narodowy! Pędzę razem z tym snem – zaraz wszyscy wejdą na scenę, zaczną rozmawiać, dyskutować, debatować… Ogarnia mnie wzruszenie. Dyrektor i reżyser w jednej osobie wyłania się zza sceny razem z aktorami. Wyciąga rękę, aby uciszyć tłum, wyciąga jak koryfeusz chóru, jak prestidigitator. Krzyczy: „Przerywamy spektakl i nie wznowimy go, dopóki Państwo nie opuszczą sali”. Państwo odkrzyknęli: „Wychodzimy”. Wyszli. Obudziłem się.

Piotr Majchrzak | 20 marca 2013

a może tak w teatrze przy piwku?

Być może tytuł tego tekstu jest prowokujący, być może dla niektórych zbyt postpostmodernistyczny. Dla mnie, teatralnego widza, raczej regularnie uczęszczającego na teatralne sceny i zasiadającego wśród jakże różnorodnej widowni, bardzo ciekawy i godny przemyślenia, a także pobudzający do refleksji. Cóż więc zachęciło mnie do takich oto rozważań oprócz – rzecz jasna – piwka i teatru w ogóle? Wizyta na spektaklu W kręgu namiętności – Tango Piazzola na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni.